3 نکته در یادگیری ریاضی

در این مقاله می خواهیم در باره 3 نکته مهم که با رعایت کردن آنها می توانید در یادگیری ریاضی بهبود قابل توجهی رو در خودتون به وجود بیاورید صحبت کنیم.

1- ریاضی مانند شناست

من همیشه در کلاس هایم برای دانش آموزان این مثال را می آورم که یادگیری ریاضی مانند یادگیری شنا است.

یعنی درست مانند اینکه اگر فردی بخواهد شنا یاد بگیرد فقط با گوش دادن و نگاه کردن به فردی که به او آموزش می دهد نمی تواند شنا یاد بگیرد و حتما خودش هم باید وارد آب شود و حرکت مورد نیاز را انجام دهد. در آموزش ریاضی هم نگاه کردن و گوش دادن به صحبت های معلم اگرچه خیلی مهم و لازم است اما کافی نیست. یعنی بعد از نگاه کردن و گوش دادن به صحبت های معلم حتما خودتون هم باید مثالی که معلمتان حل کرده یا اینکه مثالی مشابه با همان مثال را توی دفترتان حل کنید.

حتما خودتان هم سوالات را حل کنید.


نکته ای که اینجا لازم هست تاکید بکنم اینه که منظور از حل کردن اینه که باید حتما سوال را بر روی کاغذ بنویسید و حل کنید. چون بعضی از دانش آموزان وقتی همچین صحبتی با ایشان می شود، می گویند که سؤال را به صورت ذهنی حل می کنند و این نوع سوال حل کردن ارزش چندانی به لحاظ یادگیری در مراحل اولیه ندارد.
چون با نوشتن و تمرین کردن است که به تسلط می رسید و بعد از به تسلط رسیدن می توانید مطالب را به صورت ذهنی هم انجام دهید.

در مراحل اولیه سؤالات را به صورت ذهنی حل نکنید.


2- مرور مطالب

اینکه مرور کردن مطالب چقدر مهم است را همه می دانیم و در اینجا من نمی خواهم در مورد اهمیت این مطلب صحبت کنم.بلکه می خواهیم یاد بگیریم که چطور مطالب را مرور کنیم.
فرض کنید شنبه ها و دوشنبه ها ریاضی داریم. و امروز هم روز دوشنبه است و شما مطالب امروز رو به صورت کامل یاد گرفته اید. و معلمتان هم تعدادی سؤال برای تمرین در اختیارتان قرار داده.
می توان دو کار انجام داد یا اینکه تمرین ها را همان روزی که رفتیم منزل حل کنیم و یا اینکه نه صبر کنیم تا روز شنبه که دوباره ریاضی داریم و احتمالا صبح روز شنبه یا اینکه شب جمعه تمرینات را حل کنیم.
به نظرتان بهترین راه کدام است؟
پاسخ این است که هیچ کدام از این دو راه روش خوبی نیست. اگر همان روز که مطالب را یاد گرفتیم تمرینات را حل کنیم چون زمان زیادی از یادگیری درس نگذشته است خیلی راحت می توانیم سؤالات را حل کنیم ولی تا روز شنبه با وجود اینکه تمرین ها را کامل حل کرده ایم می بینیم که بخش زیادی از مطالب یادمان نیست.
اگر هم صبر کنیم تا روز شنبه می بینیم که اصلا سؤالات رو بلد نیستیم و باید دوباره وقت بذاریم تا مطالب رو یاد بگیریم
راه حل بهتر اینست که هر شب تعدادی از سوالات رو حل کنیم. با این کار هم اینکه در هر شب وقت بسیار کمتری رو صرف انجام تمرینات می کنیم و کمتر خسته می شویم و هم اینکه چون هر شب این کار رو انجام می دیم، مطالب چندین بار مرور خواهد شد.

هر شب زمان اندکی را برای حل کردن تمرینات اختصاص دهید.

سلام دنیا!

سلام خدمت دوستان عزیزم امیدوارم که حالتون خوب باشه

به وردپرس خوش آمدید. این اولین نوشته‌ی شماست. این را ویرایش یا حذف کنید، سپس نوشتن را شروع نمایید!